Contact Ukraine, energetika a mezinárodní financování

November 13, 2023

Čtvrtek byl závěrečným dnem třídenního Contact Ukraine a přinesl zajímavé debaty o energetice a možnostech mezinárodního financování.


Posledním příspěvkem do série Contact Ukraine se budeme věnovat čtvrtečním panelům zaměřeným na oblasti energetiky a mezinárodní finanční instituce.


První panel, který moderoval Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky, přivedl k jednomu stolu významné odborníky a zástupce průmyslu. Hosté Aleš Korostenský ze Solární asociace, Josef Perlík z Czech Power Industry Alliance a Lukáš Janura, zástupce ministra průmyslu a obchodu České republiky pro vodíkové technologie, se podělili o cenné poznatky týkající se spolupráce a inovací v energetickém sektoru.


Následoval panel věnovaný mezinárodním finančním institucím, který moderoval zástupce ředitele pro Evropskou unii, obchodní politiku a mezinárodní organizace Svazu průmyslu a dopravy ČR Mikuláš Nozar. Zde jsme měli příležitost slyšet střední management mezinárodních finančních institucí, konkrétně zástupce EIB Global, Jean-Baptista Laffitta, a zástupce EBRD Marka Davise, regionálního ředitele pro střední Evropu. Hojná účast na tomto panelu nám signalizuje, že české firmy mají zájem se do rekonstrukce a obnovy Ukrajiny zapojit již nyní a poohlížejí se po vhodných finančních nástrojích. Kromě národních prostředků (pilotní Fond Ukrajina) chtějí využívat také prostředky mezinárodní, které nabízejí např. EBRD, EIB a IFC.


Tato událost byla výjimečnou příležitostí pro všechny, kteří chtějí lépe porozumět možnostem spolupráce s mezinárodními finančními institucemi nejen na Ukrajině.


Prezentace z třetího dne jsou opět k dispozici dole pod textem.


Zatím je zpětná vazba od ukrajinských i českých účastníků velmi pozitivní, věříme, že akce umožňující osobní jednání jsou klíčové pro navázání obchodní spolupráce v budoucnu. České firmy tak pouze povýšily své již výborné renomé mezi ukrajinskými zástupci měst a regionů a možné formy spolupráce Contact Ukraine mezi Českou republikou a Ukrajinou získávají jasné kontury. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, a těšíme se na budoucí projekty a iniciativy.