Dodávka dieselových agregátů na Ukrajinu

December 20, 2022

V důsledku ruské agrese došlo v minulých měsících k výraznému oslabení energetické bezpečnosti Ukrajiny. Naši partneři se na nás proto obrátili s prosbou o dodání dieselových agregátů na výrobu elektřiny do zařízení, která je nutné udržet v chodu i v případě možného výpadku proudu.

Jednou z prvních je přitom společnost ČEPS, a.s., která věnovala diesel agregát pro výrobu elektřiny o výkonu 450kVA, a které tímto děkujeme. Diesel agregát již dorazil do Lvova, kde může zajistit například nezávislý a kompletní chod menší nemocnice.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela zároveň rozhodl o bezplatném poskytnutí státních hmotných rezerv pro humanitární pomoc Ukrajině v podobě uvolnění 8 kusů náhradních zdrojů elektrické energie o výkonu 75kVA včetně kabelových souprav. Elektrocentrály budou expedovány Správou státních

hmotných rezerv dne 20. prosince 2022. Podle rozhodnutí ukrajinské strany bude tato humanitární pomoc dodána Oblastní vojenské správě v Charkově.


Ve snahách o naplnění ukrajinských potřeb a dodání dalších nezbytných zařízení pokračujeme. Pokud byste měli i Vy k dispozici jakákoli potřebná zařízení, budeme rádi, když nás kontaktujete. Přijímáme stroje všech typů a kvalit, tedy i staré, vyřazené nebo poškozené kusy.


Níže zároveň naleznete odkaz na vyjádření ministra Ministr průmyslu a obchodu Jozefa Síkely ke stávají situaci a české pomoci Ukrajině.