Invest in Bravery: Podpora ukrajinských start-upů na mezinárodním poli

March 07, 2024

V Praze se ve středu 6. března 2024 konala akce Invest in Bravery, která spojila ukrajinské start-upy s českými i zahraničními investory. Tento projekt, zaměřený na podporu ukrajinských technologických start-upů, zahrnoval konferenci, doprovodné workshopy a bootcamp.

Akci poskytlo záštitu Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo zahraničních věcí a mnoho dalších partnerských organizací. Během dvoudenního programu měly vybrané ukrajinské start-upy příležitost prezentovat své technologie představitelům české, evropské a americké obchodní a investiční komunity. Ve svých vystoupeních vyjádřili podporu ukrajinským inovacím český ministr dopravy Martin Kupka, velvyslanci USA v České republice, Bijan Sabet, a Spojeného království Matt Field, ukrajinský chargé d’affaires Vitalij Usatyj a zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. Ředitel Odboru Evropských zemí Ministerstva průmyslu a obchodu Martin Pospíšil za Business klub Ukrajina vyjádřil obdiv ukrajinským podnikatelům, kteří i přes obtížné válečné podmínky dokázali úspěšně rozjet své start-upy. Je nezbytné podpořit tuto iniciativu, zejména prostřednictvím propojení relevantních aktérů mezi sebou.

Na akci se představily ukrajinské start-upy IT Ukraine Association, Numo, Input Soft, Mantis Analytics, Aspichi, Armor, Humancreed, WheelKeep, SpendBase, SaveEcoBot, Fintellect a Beholder. Jejich zakladatelé reagují na výzvy v odvětvích jako je zdravotnictví, letectví, obranný průmysl, umělá inteligence a internet věcí. Formou tříminutových elevator pitch prezentovali jejich zástupci inovativní řešení problémů spolu s finančními výhledy do budoucna a konkurenční výhodou svých podniků.

Z atmosféry, kterou bylo možné na akci zachytit, je naprosto jasné, že se mezi sebou potkali ti správní lidé. Investoři hledají profitabilní začínající firmy plné mladých inovativních lidí, start-upy potřebují prostředky, aby mohly svými řešeními dále pomáhat Ukrajině a expandovat na mezinárodní trh. Tato úspěšná akce bude mít návaznost na podzim v Kyjevě, kam srdečně zveme i naše členy!

Videozáznam z konference je dostupný na adrese: https://www.youtube.com/watch?v=GboFbNUfrvk