Ministr průmyslu a obchodu Síkela obdržel ukrajinské vyznamenání za podporu v boji proti ruské agresi

December 13, 2023

Volodymyr Zelenskyj udělil ukrajinský Řád za zásluhy II. třídy dvěma významným českým osobnostem české zahraniční politiky – ministrovi průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi a náčelníkovi Generálního štábu Armády ČR Karlu Řehkovi. Prezident a velitel ozbrojených sil Ukrajiny tyto osoby ocenil za významný osobní přínos k posílení mezistátní spolupráce, podpoře svrchovanosti a územní celistvosti, propagaci ukrajinského státu ve světě a celkovou podporu Ukrajiny v boji proti agresi, kterou započala Ruská federace v únoru loňského roku.

Ministr Síkela převzal vyznamenání před setkáním Business klubu Ukrajiny dne 11. prosince 2023 z rukou chargé d’affairs Vitalije Usatého a své ocenění okomentoval: "Pomáhat Ukrajině s obranou proti ruskému agresorovi je naší morální i strategickou povinností. Jsem rád, že jsme k tomu našli odvahu a že to přináší konkrétní pozitivní výsledky pro konkrétní lidi. To, že to tímto způsobem ocenila i ukrajinská strana, samozřejmě vnímám jako velkou poctu."

Ocenění ministra je výsledkem dlouhodobých zahraničněpolitických aktivit Ministerstva průmyslu a obchodu, které zahrnují vojenskou, humanitární, diplomatickou, finanční pomoc, sbírky, a také zprostředkování zapojení českého businessu do rekonstrukce Ukrajiny.

Děkujeme všem více než 70 členům Business klubu Ukrajina, kteří se slavnostního předání zúčastnili.