Ukrajina, zasažená válečným konfliktem, představuje nejen výzvu, ale také obrovskou příležitost pro české firmy hledající nové trhy a partnery. Díky historii přátelské spolupráce, geografické blízkosti a pověsti kvalitní výroby má Česká republika na Ukrajině vynikající jméno. Rozhovor Lucie Řehoříkové z Nadace Partnerství s ředitelem zahraniční kanceláře Vojtěchem Vraspírem nabízí pohled na aktuální příležitosti v klíčových odvětvích, jako jsou energetika, zdravotnictví, vodní hospodářství či zelený byznys, a ukazuje, proč se právě nyní vyplatí zaměřit na tento dynamicky se měnící trh. Poznejte, jak mohou české firmy využít svůj potenciál při rekonstrukci Ukrajiny a stát se klíčovými hráči v jejím budoucím rozvoji.
LŘ: Dobrý den, jsme rádi, že jste si na nás udělal čas a chtěli bychom se Vás zeptat na Váš názor ohledně zájmů a možností pro české firmy, které chtějí expandovat do tohoto zahraničního teritoria. V souvislosti s tím se nabízí otázka, jaká je poptávka po zboží, službách a know-how z České republiky.
VV: Dobrý den, především děkuji za možnost se vyjádřit a popsat zkušenosti z působení na Ukrajině. Obecně je možné říci, že ukrajinské společnosti a státní subjekty vítají spolupráci s českými obchodními partnery. Česká republika má na Ukrajině skvělé jméno. To je důsledkem i rozsáhlé pomoci, kterou Ukrajina od České republiky dostala v průběhu války. V rámci jednání s ukrajinskými partnery je možné sledovat zájem o výrobky a služby z České republiky. To je spojené s tím, že česká produkce je považována za kvalitní a spolehlivou. Česká republika z hlediska dodávání výrobků a služeb má rovněž velké plus v geografické blízkosti. Pozitivním faktorem je i to, že celá řada lidí z Ukrajiny v ČR pobývala, pracovala nebo má v České republice příbuzné. K tomu se jen přidává další plus, a to jazyková blízkost, kdy se většina Čechů na Ukrajině domluví a nejsme si kulturně vzdálení.
Zvyšování poptávky po zboží, službách a know-how z České republiky zvyšuje i přítomnost dvou zahraničních kanceláří CzechTrade na Ukrajině, v Kyjevě a ve Lvově. České firmy se mají na Ukrajině o koho opřít. Mimo to spolupracujeme napřímo s Ministerstvem průmyslu a obchodu na aktivitách spočívajících v podpoře českého exportu, účastníme se celé řady akcí, organizujeme podnikatelské mise apod. V tomto vidím velké plus a máme konkrétní výsledky naší činnosti.
LŘ: Z ukrajinské strany tedy zájem o české výrobky a služby je. Jaký je naopak zájem ze strany českých společností?
VV: Mohu potvrdit, že je viditelný zájem ze strany českých firem, a to velmi různorodého charakteru s rozmanitým zaměřením. Prioritou pro české firmy je potenciální odbyt výrobků a služeb. Společnosti vždy zajímá, zda je jejich produkce konkurenceschopná na místním trhu. České firmy mají na Ukrajině často zájem o vyhledání obchodních partnerů, se kterými by mohli společně rozvíjet podnikatelské aktivity. Z mé zkušenosti mají ukrajinští partneři zájem o spolupráci s českými subjekty. V této oblasti je možné českým firmám poskytnout asistenci rovněž ze strany zahraničních kanceláří CzechTrade.
Na tomto místě bych chtěl také zmínit Business klub Ukrajina. Jedná se o platformu Ministerstva průmyslu a obchodu, která slouží jako místo pro setkávání českých a ukrajinských firem se zájmem o spolupráci nebo realizaci projektů na rekonstrukci Ukrajiny. Business klub Ukrajina již nyní sdružuje více než 200 členů, organizuje podnikatelské mise, akce a hraje důležitou roli v obchodních vztazích mezi českými a ukrajinskými firmami.
LŘ: O jaká průmyslová odvětví, příp. sektory se české firmy nejvíce zajímají? Jaký byl trend v poslední době?
VV: Aktuálně je možné vyzdvihnout zájem českých firem v oblasti energetiky. To je způsobené zvýšenou poptávkou na Ukrajině, kde byla v průběhu posledních měsíců poničena převážná část energetické soustavy útoky ze strany Ruské federace. Je nutná rekonstrukce celé řady objektů, výstavba nových zdrojů energie, přenosových sítí apod. Zde hledá uplatnění celá řada firem a jsou zde konkrétní a zajímavé podnikatelské příležitosti.
Jako druhou nejdůležitější oblast bych jmenoval zdravotnictví. Od otevření kanceláře ve Lvově jsem přišel do styku s celou řadou firem, které mají zájem v oblasti zdravotnictví na Ukrajině působit, protože je zde aktuálně celá řada zajímavých příležitostí. Ukrajinské zdravotnictví prochází radikální reformou ze strany státu. Ukrajina udělala v této oblasti v době války velký pokrok, buduje se celá řada nových zdravotnických zařízení nebo se rekonstruují ta stávající. V této oblasti je možné ze strany ukrajinské vlády pozorovat snahy o zlepšení situace a uzpůsobení válečným potřebám země. Ukrajinská vláda aktuálně přesouvá do zdravotnictví značné finanční prostředky ze státního rozpočtu, jsou budovány nová lékařská zařízení, probíhají investice do nemocnic, vyrostla řada vojenských lékařských zařízení, projektů pro rehabilitaci lidí postižených válkou apod. Na Ukrajině je tak aktuálně velká poptávka po různých typech zdravotnického vybavení. V některých zdravotnických zařízeních probíhá i moderní a unikátní výzkum, který odráží aktuální potřeba válečného stavu v zemi.
LŘ: Jaká další odvětví byste mohl dále jmenovat?
VV: Dále bych zmínil oblast vodního a odpadového hospodářství. Tato oblast ukrajinské ekonomiky je dlouhodobě zanedbaná, většina systémů vodního hospodářství byla vystavěna ještě v dobách bývalého režimu a od té doby byla povětšině téměř netknutá. Jedná se o velmi důležitou součást funkčnosti měst a obcí, která vyžaduje rozsáhlé rekonstrukční projekty. Situace v mnohých obcích je velmi závažná a ovlivňuje život místních obyvatel. Jsou časté výpadky dodávek pitné vody, poruchy na rozvodu a znečištění. Nedávno jsme pořádali podnikatelskou misi v oblasti vodního hospodářství do Dnipra a Lvovské oblasti. Mohu potvrdit velmi pozitivní zájmy z obou stran o rekonstrukci této časti ukrajinské infrastruktury.
LŘ: Jaká je situace v oblasti strojírenství a kovovýroby? České firmy jsou v této oblasti tradičně silný hráč.
VV: Ano, mezi důležitá odvětví, ve kterých je celkově silný český průmysl, je zajisté strojírenství a kovovýroba. Zájem českých firem je možné pozorovat jak z pohledu individuálních poptávek po spolupráci s ukrajinskými subjekty, tak z účasti na podnikatelských misích, které se v poslední době na Ukrajinu organizovaly. Zájem českých firem v oblasti strojírenství a kovovýroby byl zřetelně pozorovatelný rovněž na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, a to jak v tomto, tak v předchozím roce. Zde po celou dobu veletrhu probíhala rovněž akce Contact Ukraine, které se účastnili zájemci o obchod s Ukrajinou, oficiální představitelé a rovněž zástupci ukrajinských regionů. Akce měla velký úspěch a plánuje se pokračování v podobném duchu i v příštích letech.
LŘ: Jakou roli hraje zelený byznys a ochrana životního prostředí?
VV: Ukrajina byla v oblasti životního prostředí negativně zasažena již v dobách Sovětského svazu, a to nešetrným přístupem k využití přírodních zdrojů, těžkým průmyslem a minimálním ohledem na životního prostředí. Situace v samostatné Ukrajině se zlepšila, nicméně aktuální průběh války situaci zhoršil. Celkově je možné říci, že Ukrajina se v této oblasti výrazně posunuje k Evropě a normám v západních zemích. Na druhou stranu je Ukrajina finančně zatížená válkou a na projekty v oblasti životního prostředí není aktuálně dostatečné množství finančních prostředků. Oblast ochrany životního prostředí má i souvislost se směřováním Ukrajiny do Evropské unie, kde existuje legislativa a normy, které je potřeba dodržovat. Jedná se například o limity na emise skleníkových plynů, regulace pitné vody, normy v oblasti autodopravy apod. V této oblasti čeká Ukrajinu v blízké budoucnosti řada reforem a projektů, do kterých se mohou zapojovat i české subjekty. Aktuální situace v oblasti životního prostředí je ovlivněná probíhajícím konfliktem. Celé oblasti jsou zasažené znečištěním a vyžadují rozsáhlé práce v oblasti dekontaminace, čištění vod, půdy, ovzduší apod. Aktuálně se odhaduje, že přibližně 20 % celkového území je znečištěné a bude vyžadovat rozsáhlé práce na dekontaminaci a odminování. Prakticky všude, kde proběhy ozbrojené boje, je nutné následně provést činnosti, které umožní opětovné normální využití daného prostoru. Zde se nachází příležitost pro české firmy, které jsou na tuto oblast orientované. Zde bych chtěl podotknout, že dekontaminace a odminování v důsledku války je jednou z prioritních oblastí, na které se chceme na Ukrajině v rámci rekonstrukce zaměřit.
LŘ: Jaký je podle Vás celkový výhled do budoucnosti? Řekněme na 2 až 3 roky dopředu.
VV: Při pohledu do budoucnosti má Ukrajina pro české exportéry značný potenciál. Jak nyní, tak po ukončení války, se jedná o velice zajímavý trh, který je otevřený a kde jsou rozsáhlé možnosti v oblasti rekonstrukce země. Firmy se již nyní mohou připravit na etapu rekonstrukce Ukrajiny, aby včas vstoupily na ukrajinský trh. Praktické informace pro české exportéry zajímající se o ukrajinský trh můžeme poskytnout, jsme vždy otevřeni české firmy při expanzi podpořit. Chtěl bych na závěr podotknout, že ukrajinské firmy a státní instituce projevují vysoký zájem o spolupráci s českými subjekty.