Rozsvěcíme Ukrajinu!

January 12, 2023

Ruská federace již celé měsíce masivně bombarduje energetickou infrastrukturu Ukrajiny s cílem odstřihnout přístup k teplu, světlu či vodě a tím demoralizovat ukrajinské obyvatelstvo. Miliony obyvatel nyní čelí výpadkům elektrického proudu a tepla. Ukrajina nutně potřebuje řadu energetických součástek na obnovu své sítě. Ministerstvo průmyslu a obchodu se proto rozhodlo ve spolupráci s Velvyslanectvím Ukrajiny vytvořit novou iniciativu na pomoc s obnovou ukrajinských energetických zařízení. 


MPO v rámci této inciativy využije zájmu, které vzbudily energetické mikiny během poslední Rady ministrů pro energetiku za českého předsednictví. Nápis na mikině „We will convene as many Energy Councils as necessary“ odkazuje ke slibu ministra Síkely před jednou z mimořádných rad pro energetiku. „Znamená to, že svoláme tolik energetických rad, kolik bude potřeba. Nakonec jich bylo nejvíc v historii a podařilo se přijmout spoustu zásadních opatření,“ říká ministr Síkela. Část mikin podepsali premiér Petr Fiala, ministr Síkela a ministr vnitra Vít Rakušan. Podpis připojila i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová či bývalý hokejový brankář Dominik Hašek. Ambicí resortu je získat další podpisy přímo od významných osobností na Ukrajině. Mikiny MPO zařadilo do crowdfundingové kampaně dostupné na www.donio.cz/rozsvecimeukrajinu ve které je možné si mikiny a další předměty koupit a přispět tak na nákup generátorů, transformátorů, teplometů, filtračních systémů na vodu a dalších zařízení, které pomohou napravit škody na ukrajinské energetické infrastruktuře. Každý samozřejmě může přispět i bez zakoupení mikiny či jiných předmětů. Část nejexkluzivnějších mikin bude možné zakoupit v aukci.


Jsme velmi rádi, že je o crowdfundingovou kampaň velký zájem, proto neváhejte, ať Vám energetická mikina neuteče a rozsviťte Ukrajinu s námi!